Zabytki i atrakcje w powiecie szamotulskim

 

Szamotuły

506px-POL_Szamotuły_COA.svg

 

Gotycka kolegiata, jeden z cenniejszych zabytków w Wielkopolsce; Muzeum – Zamek Górków z Basztą Halszki; kościół i klasztor pofranciszkański z XVII w.

 

 

Duszniki

564px-POL_gmina_Duszniki_COA.svg

Kościół późnogotycki z pierwszej połowy XVI w. pw Św. Marcina z bogatym wnętrzem w stylu barokowym; rezerwat przyrody Duszniczki.

 

 

Kaźmierz

498px-POL_gmina_Kaźmierz_COA.svg

Kościół gotycki z XV w. oraz w Bytyniu z XVI w.; dwory w Bytyniu i Komorowie; eklektyczny pałac w Nowej Wsi oraz budynek poczty konnej w Gaju Wielkim; zalew na rzece Samie w Radzynach, rezerwaty przyrody: Bytyńskie Brzęki i Huby Grzebieniskie, zespół dworski z 2 poł. XIX w. w Chlewiskach.

 

 

Ostroróg

377px-POL_Ostroróg_COA.svg

 

Nasyp zamkowy, najstarszy zabytek Ostroroga, położony na półwyspie Jeziora Wielkiego; kościół w Ostrorogu z XV wl dwór w Oporowie, park krajobrazowy w Szczepankowie oraz pozostałość zespoły parkowo-pałacowego w Dobrojewie; kąpielisko nad jeziorem Mormin.

 

 

Obrzycko

492px-POL_Obrzycko_COA.svg

Grodzisko z okresy wczesnego średniowiecza, usytuowane u ujścia Samy do Warty; barokowy ratusz z połowy XVII w., barokowy kościół pw Św. Piotra i Pawła oraz drwniany kościół z XVII w. w Słopanowie; pałace w Gaju Małym, Kobylnikach i Zielonejgórze.

 

 

Pniewy

522px-POL_Pniewy_COA.svg

Kościół późnogotycki z drugiej połowy XV w. pw Św. Wawrzyńca; dwór z końca XVIII w. w Zajączkowie, kościół z końca XV w. w Psarskiem; rezerwat przyrody ,,Las grądowy nad Mogilnicą”.

 

 

Wronki

467px-POL_Wronki_COA.svg

Gotycki kościół pw Św. Katarzyny z XVI w., barokowy zespół klasztorny zakonu franciszkanów, spichlerz – obecnie Muzeum Regionalne; kompleks węzenny z końc XIX w z wieżą ciśnień; kościoły: w Biezdrowie sanktuarium Św. Krzyża, w Chojnie i w Wartosławiu z XVIII w. i poewangelicki z XIX w.; pałace: w Nowej Wsi, Biezdrowie, Wróblewie i Pożarowie.